List of student workshops, clubs and their heads

1.Dance ensemble «Exclusive»:

– instructor Parpiyeva Laura Sagatovna
– tel.: 8 700 3072040

Эксклюзив

 

2. Staff of the modern dance «RIZE»:

– instructor Iskakova Dilshat Gizatovna
– tel.: 8 702 3065011, 8 7055503194

Rize

3. Vocal club:

– supervisor Ualiyeva Asel Baltashovna
– tel.: 8 700 3526907

Вокальная студия нов

4. Dombra ensemble «Sary-arka sazy»

– supervisor Usenov Altai Zhanbolatovich
– tel.: 8 702 3087734

Домбровый

5.Theatre studio «Shabyt» (kaz.lang.):

– supervisor  Коishygarin Madiyar Kamashevich
– tel.: 8 700 3254820, 8 707 3929092, 46-18-52

театр Шабыт

6. Poetry club «Soz patshasy»:

– supervisor Akhmediyanov Sagyndyk Мukhidenovich
– tel.: 8 702 2151134, 8 775 8133979

Сөз патшасы

7. Wind and jazz bands

– supervosor  Siratsky Vladislav Phrantsevich
– tel.: 8 775 5354315

Духовой аркестр

8. «Public speaking» group

– supervisor Talgat Olzhas
– tel.: 8 702 3131211, 8 700 3288711

Ораторское искусство

9. Debate club «Оrda» (kaz.rus.lang.)

-supervisor Khassanova А.А.
– tel.: 8 700 3669725

 

 

Work schedule of student’s groups at Student’s Palace «Zhastar alemi» 2013-2014 academic year 

 

Name of the group

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Vocal

(Ualiyeva А.B.)

17:00-19:00

(Sound studio )

 

17:00-19:00

 (without supervisor)

17:00-19:00

 (Sound studio )

Dombra ensemble

(Usenov А.D.)

17:00-19:30

(instrument class)

17:00-19:30

(instrument class)

Modern dances

(Iskakova D.G.)

 

17:00-20:00

(choreography class)

 

17:00-20:00

(choreography class)

Student’s theatre

«Shabyt»

(Koishygarin М.К.)

 

17:00-19:00

 (stage of the assembly hall)

   

17:00-19:00

 (stage of the assembly hall)

Folk dances

(Parpiyeva L.S.)

18:10-20:00

(choreography hall)

17:00-20:00

(sport complex)

18:00-20:00

(sport complex)

Poetry club

«Soz patshasy»

(Аkhmediyanov S.)

17.00-19.00

(1 build. 120 аud.)

 

17.00-19.00

(1 build. 120 aud.)

 

Conversation club «Оrda»

(Khassanova А.А.)

17.00-19.00

(first building)

 

17.00-19.00

(first building)

Public speaking

(Тalgat О.)

17:00-19:00

(stage of the assembly hall)

17:00-19:00

(stage of the assembly hall)

Wind band

(Siratsky V.Ph.)

 16:30-19:00

( class of the wind band

16:30-19:00

( class of the wind band)

 

+ Sunday

09:00-12:00

CFI kaz. & rus.

Free rehearsal schedule (stage of the assembly hall)

Uncategorized